Japońska moda - dziwna i obca?

Japońska modaObce kultury często są niezrozumiane przez naszych rodaków. Jeśli coś jest inne to od razu klasyfikowane zostaje jako dziwactwo. Tymczasem wcale nie musi tak być! Nie wszystko czego nie znamy jest gorsze! Są jednak również fanatycy odmiennych kultur, których fascynują obce zwyczaje, tradycje bądź moda. W przypadku Japonii znajdą się zarówno osoby, które potępiają tamtejszy styl jak i miłośnicy azjatyckich kreacji, fryzur czy też dodatków. Którzy z nich mają rację?

Czym Japonia różni się od Polski?

Przede wszystkim odmienność tego kraju polega na tym, że każdy nosi to czym wyraża siebie. W Polsce dużą uwagę przywiązuje się do tego, co powiedzą o Tobie inni. W Japonii każdy wkłada na siebie to co chce i co mu się podoba. Dlatego tak wiele kreacji dla Europejczyków może wydać się po prostu dziwnych oraz śmiesznych. Inaczej jest w przypadku Japończyków - dla Azjatów bowiem możliwość wyróżnienia się to duży zaszczyt a inni patrzą na to raczej z uznaniem niż politowaniem.

Co dziwnego jest w japońskiej modzie?

Fantazja i kolorystyka azjatyckich kreacji to główne ich cechy. To co nas dziwi dla Japończyków jest najnowszym krzykiem mody i stylowym ubraniem. Nie boją się eksperymentować, nie przerażają ich fantazyjne wzory. Są oni również bardzo przywiązani do tradycji, często zatem można spotkać osoby w kultowych, zwyczajowych kreacjach. Nierzadko znajdziemy również połączone przez kulturę i innowacyjność stroje, które potrafią zrobić niemałe wrażenie. Mieszanie stylów również nie jest im obce.

Najpopularniejsze japońskie trendy

Modne jest tam połączenie stylu boho z minimalną dawką rockowego klimatu. Ze stylem rockowym łączone są tam również elementy przywodzące na myśl typową lolitkę. Takie zestawy w Polsce są raczej mało popularne. Kolejnym ciekawym elementem garderoby są tam kolorowe, krzykliwe legginsy w zwierzęce wzory (szczególnie pantera cieszy się w Japonii uznaniem). Noszone na ulicy kimona również budzą podziw polskich turystów. Dla Japonek są one codziennością, wręcz próbują je po swojemu udoskonalać, gdyż standardowe kimona są dla nich zbyt nudne. Spotkać możemy również kobiety ubrane w koszule przewiązane na biodrach, które spełniają rolę spódniczek. Popularne są też rajstopy z niecodziennymi wzorami (kości, kokardki itd.).

Przerażające czy piękne?

Dla większości Europejczyków styl japoński jest straszny. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób po prostu go nie rozumie. Nie przyjmują odmienności oraz klasyfikują jako brzydkie coś, czego nie rozumieją. Dla osób żyjących w Kraju Kwitnącej Wiśni takie kreacje na ulicy to codzienność. Dla nich zapewne wiele z Europejskich trendów jest dziwnych i obcych.

Każdy kraj ma swoją kulturę, tradycję i zwyczaje, które należy szanować. Musimy pamiętać o tym, że jeśli my czegoś nie znamy to jeszcze wcale nie znaczy o nietrafności tego elementu. Dotyczy to zarówno potraw, spędzania czasu jak i mody panującej na danym obszarze. To co obce warto poznać a nie tylko krytykować. Dlatego tak ważne jest by nie oceniać od razu wszystkiego co zobaczymy a dowiedzieć się czegoś więcej i spróbować zrozumieć genezę powstania oraz przekaz jaki może to ze sobą nieść.

Autor: www.stylostrefa.pl.