Jak wybrać legginsy do biegania?

Jak wybrać legginsy do biegania?Bieganie jest modne. Nie sposób odmówić przy tym temu rodzajowi aktywności fizycznej korzystnego wpływu, jaki ma na naszą kondycję - zarówno fizyczną, jak i psychiczną. By jednak bieganie było przyjemnością istotny jest wybór odpowiadającej nam trasy, a także dopasowanego do warunków, w jakich będziemy trenować, stroju.

Niezwykle istotnym elementem ubioru biegacza są oczywiście buty. Jednakże także inne komponenty mogą zadecydować o tym, czy trening upłynie bez komplikacji. W sklepach nie brakuje odzieży zaprojektowanej specjalnie dla biegaczy.

Warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej "dolnej" części stroju. Podstawową decyzją jest tutaj to, czy preferujemy bieganie w spodniach, czy też w legginsach. Każda z opcji ma zarówno swoje zalety, jak i wady - toteż warto dopasować typ ubioru do swoich warunków anatomicznych, do panujących warunków klimatycznych oraz do sposobu, w jaki trenujemy.

Spodnie projektowane dla biegaczy na ogół różnią się od klasycznych, dresowych, przeznaczonych do innego rodzaju ćwiczeń. Szyje się je z materiałów lepiej przepuszczających powietrze oraz umożliwiających transportowanie potu na zewnątrz. Jednocześnie często spodnie tego typu dobrze osłaniają od wiatru. W sklepach można znaleźć nawet modele wodoodporne. W przypadku spodni do biegania istotny jest także ich fason - niekrępujący ruchów i dopasowujący się do tzw. "biegowego kroku". Legginsy z kolei cechuje maksymalne przyleganie do ciała - także ułatwiające poruszanie się. Są one wykonane z materiałów najwyższej klasy i podobnie jak spodnie - mają za zadanie chronić przed wiatrem, ale i wilgocią, a zarazem umożliwiać wydalanie potu na zewnątrz oraz oddychanie skóry.

Noszenie legginsów wiąże się z większą ekspozycją figury - decydując się na trening w tego typu stroju na pewno bardziej przyciągamy spojrzenia. Nie jest to dobra propozycja dla osób z kilkoma kilogramami nadwagi, bądź kompleksami na tle swojego ciała. Jednak po to biegamy, by owe ciało kształtować - toteż można potraktować legginsy i związane z nimi pokazywanie ciała za jeszcze jeden rodzaj motywacji. Poza tym w ofercie sklepów sportowych nie brakuje modeli rzeźbiących sylwetkę - od brzucha aż po uda, i to zarówno w wariantach dla kobiet, jak i mężczyzn. Legginsy są niewątpliwie mniej uniwersalne niż spodnie (choć ma to swoją zaletę, bo używamy ich jedynie do treningu). Zalety legginsów przeważają nad tymi, subiektywnie pojętymi, wadami. Przede wszystkim umożliwiają one maksymalną swobodę ruchu, są też wygodniejsze niż spodnie do biegania.

Wybierając legginsy do biegania zmniejszamy tej ryzyko wystąpienia ewentualnych otarć, np. w okolicach pachwin. Dodatkową zaletą tego typu stroju jest funkcjonalność - nawet jeśli materiał namoknie, to i tak nie będzie krępował naszych ruchów. A co z noszeniem legginsów w zimie? Wtedy także jest to możliwe, można znaleźć modele przeznaczone właśnie na chłodniejsze dni, a w sytuacji, gdy temperatury są minusowe rozwiązaniem jest nałożenie wierzchniej warstwy ubrania - spodni. Koszt zakupu legginsów zależy w dużej mierze od tego, czy zależy nam na dobrym jakościowo stroju, czy też nie tylko na jakości, ale i wyrobie markowym. Wykonane z dobrego materiału getry można kupić już za 100 - 200 złotych, ale za odzież znanej sportowej marki zapłacimy więcej, bo od 250 - 500 złotych. Legginsy do biegania mogą posiadać dodatkowe właściwości. Produkuje się je z wykorzystaniem coraz nowocześniejszych technologii. Najnowszym hitem pozostają modele, które dzięki unikalnym materiałom wywierają zróżnicowany nacisk na mięśnie. Umożliwia to ich lepszą wydolność podczas biegu - m.in. dzięki redukcji skurczów oraz lepszemu transportowi tlenu do komórek. Hitem są także legginsy z materiału, który zapobiega nadmiernemu przyrostowi bakterii oraz neutralizuje zapach potu. Oczywiście tego typu innowacje znajdują odzwierciedlenie w kosztach, niemniej jednak biegając możemy sobie pozwolić na droższą odzież czy buty sportowe - ostatecznie poza nimi nie jest nam potrzebny żaden drogi sprzęt.

Autor: www.radoscodkrywania.tchibo.pl.